Parodontológia

Ľudský zub je uložený v kostnom lôžku čeľustnej kosti, ale nie je s ňou zrastený, je zavesený na zložitom systéme väzivových vlákien, ktorý funguje ako tlmič. Tlmí všetky nárazy a tlaky pri žuvaní a hryzení a tak chráni zub a kosť pred poškodením. Súčasťou systému je aj kruhovú uzáver – okraj ďasná obopínajúci kŕčok (spodná časť) zuba.

Parodontológia sa zaoberá závesným aparátom zuba, jeho liečbou a prevenciou.

Ochorenie závesného aparátu zuba sa nazýva parodontitída (ľud. paradentóza). Chronické ochorenie, na ktorom sa podieľajú baktérie množiace sa v plaku, ktorý sa na zuboch usadzuje pri nedostatočnej hygiene.

Plak je pre baktérie priamo živnou pôdou, takže sa neobmedzene množia a zasahujú aj do priestorov medzi ďasnom a zubom u krčkového uzáveru. Postupne sa šíri aj do závesného aparátu zuba a do kostného lôžka, čo môže spôsobiť poškodenie závesného aparátu, kývanie zuba a jeho uvoľnenie, prípadne až jeho stratu.

Pacienti sa stretávajú s týmito príznakmi:

  • krvácanie ďasien
  • bolestivé a opuchnuté ďasná
  • zubný kameň
  • zápach z úst
  • ústup ďasien.

Obnažovanie kŕčkov a koreňov, kývanie zubov, zmeny v postavení zubov a podobne.

Príčinou vzniku parodontitídy (paradentózy, zápalu ďasien) je nedostatočná hygiena(zubné povlaky, zubný kameň, baktérie), fajčenie, škrípanie zubami, nevyhovujúce protetické náhrady, celkové ochorenia a užívanie niektorých liekov, stres, dedičné dispozície, ortodontické anomálie a podobne.

Parodontologickej liečbe vždy predchádza stomatologické vyšetrenie, posúdenie stavu ďasien a často aj mikrobiologická diagnostika (odber vzoriek), ktorá dokáže odhaliť parodontálne patogény a určí závažnosť infekcie parodontu.

Na základe výsledkov vyšetrenia a posúdenie stavu parodontu, lekár odporučí vhodnú liečbu. Súčasťou parodotologické liečby sú:

preventívne opatrenia (odstránenie povlakov a zubného kameňa, stomatologické vyšetrenie a ošetrenie existujúcich zubov, prípadne odstránenie zubov, ktoré už nemožno v ústnej zachovať)

konzervatívna liečba (ošetrenie koreňa a zuba pod ďasnom, bez chirurgického zákroku)

chirurgické operácie (len u pacientov, u ktorých konzervatívne ošetrenie nestačí. Chirurgicky sa upravuje kostné tkanivo poškodené zápalom, riešia sa rôzne parodontálne defekty a poškodenia tkanív závesného aparátu)