Anestéza

Niektoré stomatologické výkony môžu byť pre pacientov viac či menej bolestivé. Prah vnímania bolesti nie je u všetkých pacientov rovnaký. Naši lekári však disponujú prostriedkami, ktorými môžu pacienta bolesti zbaviť a o tým spríjemniť ošetrenie.

V miestnom znecitlivení (lokálnej anestézii), je možné bezbolestne realizovať nielen všetky typy stomato-chirurgického ošetrenia (extrakcie zubov, resekciu koreňového hrotu, odstránenie kostnej cysty apod.), ale i nepríjemné či bolestivé výkony, ako je ošetrenie hlbokých či krčkových kazov alebo brúsenie zubov pred zhotovením korunky alebo mostíka.

Existuje viacero typov lokálnej anestézie v stomatológii. Najčastejšie používanými súinfiltračná (terminálna) anestézia, zvodová anestézia a intraligamentálna anestézia. Každá anestézia ma svoje indikácie. Lekár zvolí najvhodnejšiu anestéziu pre danú situáciu.

V prípadoch, kedy pacient trpí veľkou obavou či strachom z ošetrenia, použijeme takzvanú sedáciu pri vedomí. Jedná sa o anesteziologickú techniku spočívajúcu v aplikácii farmaka (lieku) za účelom navodenia zmeneného stavu vedomia, pri ktorom je ale stále zachovaná spolupráca pacienta s lekárom a sú zachované všetky obranné reflexy pacienta.

NOVINKA v našej ambulancii

ENTONOX – ľudovo známy aj ako rajský plyn, je bezpečné a účinné analgetikum pre všetky situácie, v ktorých je potrebný rýchly ústup bolesti.

Poskytuje úľavu od bolesti pri plnom vedomí v pôrodníctve a tiež pri rôznych krátkodobých zákrokoch, ako napríklad kolonoskopii, repozícii fraktúr, vyberaní drénov, žilnej kanylácii či stomatológii.

Entonox je zmes medicinálnych plynov pre okamžité použitie, pozostávajúca z 50 percent oxidu dusného a 50 percent kyslíka.

Entonox sa podáva cez inhalačnú masku, keď pacient vdychuje zmes plynov dávkovanú nádychovým ventilom. V niektorých prípadoch sa u pacientov, ktorí majú problém s používaním nádychového ventilu (napr. u malých detí) sa používa ventil s kontinuálnym prietokom.

Analgetické a sedatívne účinky predmiešanej zmesi oxidu dusného/kyslíka sú dobre známe. Vďaka rýchlemu nástupu a ústupu účinku spoločne s veľkou mierou bezpečnosti predstavuje prípravok atraktívnu alternatívu pre pohotovostnú starostlivosť a aj iné situácie, v ktorých sa vyžaduje rýchla a riadená úľava od bolesti.

Úspešne sa využíva v situáciách, ako je napr. akútna trauma, repozícia fraktúr, manipulácia s kĺbmi, bolestivé diagnostické zákroky, punkcia žily, ošetrovanie rán, drenáž abscesov pôrod.

Jeho analgetické a anxiolytické účinky zohrávajú dôležitú úlohu v prekonávaní obáv, ktoré pacienti prežívajú pred bolestivými zákrokmi.

Ako pôsobí

Mechanizmus pôsobenia prípravku Entonox ešte nie je celkom známy. Predpokladá sa, že jeho analgetické účinky súvisia s obsahom oxidu dusného, ktorý spôsobuje uvoľňovanie biochemických látok, ako sú endorfíny a serotonín;

  • Pôsobí v mozgu a mieche,
  • uvoľňuje endogénne neurotransmitery,
  • neurotransmitery aktivujú zostupné dráhy k inhibícii prenosu bolestivých impulzov stimuláciou rôznych receptorov a zmenou dráh bolesti.

 Účinnosť a bezpečnosť

  • Minimum vedľajších účinkov a neinvazívnosť,
  • ukľudnenie pri plnom vedomí,
  • jednoduchá aplikácia.
  • Preukázané účinky v nemocničnej a prednemocničnej starostlivosti,
  • úľava od bolesti je rovnaká, ako pri podaní 10 mg i.v. morfia,
  • rýchly nástup do 2 až 3 minút,
  • rýchle odznenie účinkov – niekoľko minút po ukončení inhalácie,
  • bezpečné používanie v spojení s inými analgetikami,
  • minimálne riziko predávkovania.

Vedľajšie účinky

Pri správnom používaní prípravku sú vedľajšie účinky minimálne a rýchlo odznejú. Môže ísť o: závrat, eufóriu alebo miernu nevoľnosť, ktoré však po ukončení inhalácie plynu rýchlo odznejú. Pri dlhšom používaní môže dôjsť k deficitu vitamínu B12.

Entonox by sa nemal používať dlhšie než 24 hodín alebo častejšie, ako raz za 4 dni. Taktiež – bez prísneho zdravotníckeho dohľadu a hematologického monitoringu.